Przejdź do treści strony

Wydarzenia

Nowa wersja systemu Android

2024-07-07
Maskotka systemu Android Źródło: https://pixabay.com/

System operacyjny Android to jeden z popularniejszych systemów operacyjnych dla urządzeń mobilnych. Open Handset Alliance pod przewodnictwem Google wydało w październiku 2023 roku kolejną, czternastą, wersję tego systemu operacyjnego. Tym razem nazwa kodowa tej wersji to Upside Down Cake. Oferuje on m. in. szersze możliwości dostosowania systemu do potrzeb użytkownika i poprawę funkcji związanych z dostępnością.

Android to według wielu rankingów najpopularniejszy system operacyjny wykorzystywany na urządzeniach mobilnych. Przoduje także w rankingach na rynku polskim. Jego popularność, a także rosnącą ilość użytkowników urządzeń mobilnych sprawia, że rynek aplikacji dla urządzeń mobilnych rozwija się bardzo dynamicznie. Pociąga to za sobą zapotrzebowanie na specjalistów potrafiących tworzyć aplikacje natywne dla urządzeń z systemem Android.

Wzrost popularności notują także technologie wieloplatformowe (ang. cross-platformowe). Pozwalają one na tworzenie na bazie jednego kodu aplikacji, możliwych do uruchomienia na kilku systemach operacyjnych, m. in. Androidzie i systemie iOS. Przykładem tego typu technologii są m. in. Flutter oraz React Native.

Studenci kierunku informatyka poznają praktyczne metody projektowania i implementowania aplikacji w ramach przedmiotu Programowanie urządzeń przenośnych. Część z nich decyduje się potem wykorzystać te kompetencje podczas realizacji inżynierskiej pracy dyplomowej. Przykłady tematów zrealizowanych przez tegorocznych absolwentów to m. in. „Aplikacja mobilna przypominająca o zażywaniu leków”, „Internetowy system rezerwacji stolików w pubach dla graczy”, czy „Aplikacja mobilna wspierająca realizację zamówień w firmie zajmującej się instalacjami dla inteligentnego domu”.