Przejdź do treści strony

Dla Kandydatów

Rekrutacja

Biuro rekrutacji
Collegium Novum
ul. Nowy Świat 4a
62-800 Kalisz
62 76 79 520
rekrutacja@akademia.kalisz.pl

Branża technologii informacyjnych (ang. information technologies, IT) to jeden z najdynamiczniej rozwijających się obszarów gospodarki, w której występuje deficyt wykwalifikowanych pracowników. Rynek pracy oferuje miejsca pracy związane z różnymi stanowiskami z dziedziny IT, które wymagają posiadania specjalistycznej wiedzy i umiejętności praktycznych. Studia na kierunku informatyka pozwalają zdobyć taką wiedzę i rozwinąć umiejętności praktyczne związane z technologiami informacyjnymi.

Katedra Informatyki Uniwersytetu Kaliskiego oferuje atrakcyjne studia inżynierskie, prowadzone w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym przez wykwalifikowaną kadrę, przy użyciu nowoczesnej infrastruktury dydaktycznej. Nasze studia są zgodne z Polską Ramą Kwalifikacji i stanowią dobre przygotowanie do podjęcia pracy w dziedzinie IT. Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją (PDF, 2.3 MB, zmodyfikowany 2023-10-27), opisem kierunku, opisem przedmiotów oraz programem studiów kierunku informatyka, a także infrastrukturą Katedry Informatyki Uniwersytetu Kaliskiego.

Absolwenci kierunku informatyka

Mateusz - awatar

Mateusz

Studiował w latach 2016 - 2020

Mam na imię Mateusz i ukończyłem studia w PWSZ w Kaliszu (obecnie Akademii Kaliskiej) w 2020 roku na kierunku Informatyka. Przez 7 semestrów miałem okazję sprawdzić na własnym przykładzie, jak wyglądają studia dzienne oraz zaoczne w Akademii Kaliskiej. Studia (szczególnie podczas pierwszych semestrów) uświadomiły mi kierunek, w jakim chciałbym podążać pod kątem kariery zawodowej. Kolejne semestry obfitowały w wiedzę, a z upływem czasu skierowały mnie ku organizowanym w ramach studiów praktykom zawodowym. Dzięki nim rozpocząłem pracę w zawodzie, będąc jednocześnie aktywnym studentem. Uważam, że mnogość przedmiotów oraz wiele tematyk, z jakimi przychodzi się mierzyć podczas studiów inżynierskich, pozwala doświadczyć różnych gałęzi IT i znaleźć tę, w którą warto zainwestować swój czas i zaangażowanie. Dziś, dzięki ukończeniu studiów, odbytej praktyce oraz poświęconemu czasowi na rozwój jestem programistą z wieloletnim doświadczeniem zawodowym (które zbieram już od 3. semestru studiów).

Znajdź mnie na Linked

Hubert - awatar

Hubert

Studiował w latach 2018 - 2022

Mam na imię Hubert, studia na Akademii Kaliskiej ukończyłem w 2022 roku, natomiast pracę w branży IT podjąłem już na drugim semestrze studiów. Pierwotnie w charakterze specjalisty ds. wdrażania systemów. Następnie po obronie tytułu inżyniera podjąłem pracę na stanowisku programisty. Powszechną opinią na temat studiowania informatyki jest to, że można rozpocząć pracę w tym zawodzie bez podejmowania i ukończenia jakiejkolwiek uczelni. Dodatkowo osoby zainteresowane rozwojem swojej kariery informatycznej, są atakowane wieloma kursami i szkoleniami (często bardzo drogimi) w przeróżnej formie. Oczywiście jest to poniekąd prawda, jednak subiektywnie oceniam te drogi jako trudniejsze i często o wiele dłuższe. Na podstawie doświadczenia z próbą nauki programowania samemu, z kursów oraz w trakcie studiów mogę powiedzieć, że uczelnia wymusza pewną konsekwencję w poszerzaniu wiedzy. Pomijając samą kwestię nauki programowania, studia dają pogląd na wiele aspektów niezwiązanych z programowaniem, które dają szerszą perspektywę na świat IT. Studia pozwalają też poznać ludzi o podobnych zainteresowaniach, jak również ludzi pracujących zawodowo na stanowiskach będących celem zawodowym młodych ludzi. Jeżeli miałbym ponownie podjąć decyzję o tym, w jaki sposób przygotować się do pracy jako programista, to z pewnością wybrałbym studia. Jednak nie dlatego że nauczą one programowania w konkretnym języku czy technologii. To często trzeba zrobić samemu. I to jest niezależne od wybranego miasta, w którym się studia realizuje. Wybrałbym je dlatego, że w połączeniu z indywidualnym rozwojem są dźwignią do rozpoczęcia pracy w dowolnej odnodze szerokiej branży IT. Akademia Kaliska jest miejscem, które z pewnością daje szansę na zrealizowanie celów zawodowych w branży IT. Jednak trzeba pamiętać, że studia dają narzędzia. Natomiast to jak się z nich korzysta, zawsze pozostaje kwestią indywidualną.

Znajdź mnie na Linked

Monika - awatar

Monika

Studiowała w latach 2018 - 2022

Cześć, jestem Monika. Studia na kierunku Informatyka na Akademii Kaliskiej rozpoczęłam w październiku 2018 roku. Wybór kierunku po liceum nie był łatwy. Początkowo, ucząc się na kierunku biologiczno-chemiczno-matematycznym, wiązałam swoją przyszłość z kierunkami medycznymi. Stwierdziłam jednak, że ilość czasu, który musiałabym poświęcić na naukę zawodu medycznego jest zbyt duża, a perspektywa pracy oddalona w czasie. Jeszcze przed egzaminem maturalnym pojawiłam się na dniach otwartych Akademii, gdzie usłyszałam bardzo motywujące słowa od jednego z przyszłych prowadzących: "Studia na kierunku informatycznym podejmowały już osoby, które przyszły na niego z zerowym doświadczeniem, a poprzez pracę i naukę zdobyły umiejętności i pracę w zawodzie". Dzięki nim utwierdziłam się w przekonaniu, że wszystko jest możliwe i trzeba tylko chcieć. Z czystym sumieniem mogę stwierdzić po otrzymaniu tytułu inżyniera, że studiowanie na Akademii jest tak samo wartościowe, jak w którymkolwiek z większych miast Polski. Dodatkowym obowiązkiem każdego studenta jest odbycie praktyki zawodowej. To właśnie ten czas sprecyzował ścieżkę, jaką kieruję się do dziś. Praktyki studenckie pozwoliły mi na poznanie jednej z wiodących technologii tworzenia stron internetowych oraz zdobycie pierwszej pracy w zawodzie, już po drugim roku studiów. Podczas trwania studiów zostałam zaznajomiona np. z teoretycznymi i praktycznymi aspektami budowy sieci komputerowych, planowaniem, analizą i wdrażaniem oprogramowania. Co warto zaznaczyć, na kierunku wszystko nauczane jest od podstaw, więc tak jak wspomniałam na początku, każdy może spróbować swoich sił. Na wszystkich przedmiotach prowadzący określają jak wygląda zaliczenie oraz w jakich terminach trzeba oddawać zadania, oczywiście jeśli takowe są zaplanowane. Choć zabrzmi to banalnie, najważniejsza jest systematyczność i mobilizacja do nauki, która w tym zawodzie będzie towarzyszyła na każdym etapie Twojego rozwoju.

Znajdź mnie na Linked

Marcin - awatar

Marcin

Studiował w latach 2019 - 2023

Jestem Marcin, jestem absolwentem Akademii Kaliskiej, który obronił tytuł inżyniera w styczniu 2023 roku. Podczas studiów na kierunku Informatyka niezwykle dużo się nauczyłem. Proces nauki programowania wymaga cierpliwości. Rozpoczynałem studia nie posiadając praktycznie żadnej wiedzy, mając lekką zajawkę, a w ich trakcie powoli się rozwijałem, ucząc się pisać proste wyrażenia warunkowe, czy też pętle. Ciągły rozwój opierał się na tworzeniu mniejszych bądź większych programów, aż po realizację pierwszych projektów na studiach, poprzez mój pierwszy staż, aż po dzień znalezienia mojej pierwszej pracy już na 6 semestrze studiów. Bardzo dużo się nauczyłem w trakcie trwania studiów jeśli chodzi o całą część analityczną i całą strukturę techniczną tworzenia oprogramowania. Warto podkreślić, że uczelnia daje możliwość rozwoju w językach programowania oferowanych na studiach, jak i pozwala realizować się w innych technologiach w trakcie trwania studiów dopasowując plan zajęć w dalszej części studiów tak, aby studenci mogli zacząć się realizować na rozmaitych stażach, czy też pierwszych pracach zawodowych. Kadra uczelni jest miła i pozwoliła mi się rozwinąć jako programista, ale przede wszystkim jako człowiek. Serdecznie polecam wszystkim młodym adeptom branży IT studia na Akademii Kaliskiej na kierunku Informatyka! Zrób swój pierwszy krok i tak jak ja zostań inżynierem informatyki.

Znajdź mnie na Linked

Mikołaj - awatar

Mikołaj

Studiował w latach 2020 - 2024

Jestem Mikołaj, absolwent Akademii Kaliskiej, który ukończył studia w 2024 roku. Już na wczesnych etapach studiów zdobyłem wiele doświadczenia, co umożliwiło mi kontynuację pracy zawodowej przez cały okres studiów. Moje początki w branży IT, to praca w roli specjalisty ds. wdrażania systemów. W trakcie studiów zorientowałem się, że moje zainteresowania skupiają się głównie na obszarze administracji systemami informatycznymi oraz programowaniu – czyli w sumie jest to obszar DevOps. Wielu ludzi ma zdanie, że aby wejść w branżę IT, nie trzeba koniecznie kończyć studiów. Rzeczywiście, istnieje wiele kursów i szkoleń, które mogą dostarczyć niezbędnej wiedzy. Jednak wg. mnie, studia dają coś więcej niż tylko umiejętności techniczne. Uczelnia kształtuje systematyczność i konsekwencję w nauce, a także pozwala spojrzeć na IT z różnych perspektyw. Podczas studiów nie tylko uczyłem się administrować systemami, ale także zdobywałem wiedzę z zakresu zarządzania projektami, komunikacji zespołowej, rozwiązywania problemów oraz programowania. Poznałem też wielu ludzi o podobnych pasjach, co pozwoliło mi na wymianę doświadczeń i inspiracje. Gdybym miał ocenić czy warto było studiować, odpowiedź brzmi: tak. Studia były dla mnie nie tylko drogą do zdobycia wiedzy, ale także umożliwiły mi rozwój osobisty i zawodowy. Akademia Kaliska wyposażyła mnie w narzędzia, które są fundamentem mojej kariery w IT. Jestem wdzięczny za tę możliwość i z całą pewnością mogę polecić tę uczelnię, jako miejsce, które pomaga osiągnąć cele zawodowe w branży IT, nawet jeśli ktoś, tak jak ja, zmierza w kierunku administracji systemami informatycznymi. Wysoce wykwalifikowana kadra, kształtująca studentów, bardzo pomagały na tej ścieżce zawodowej. Wykładowcy zawsze chętnie służyli pomocą w zrozumieniu materiału oraz pomagali w ewentualnych problemach (również poza standardowymi godzinami zajęć). Dzięki takiej pomocy można bardzo wiele osiągnąć oraz się nauczyć. Podsumowując. Czy warto studiować na Uniwersytecie Kaliskim? Jeszcze jak :).

Znajdź mnie na Linked