Dla Kandydatów
Rekrutacja
ul. Nowy Świat 4a
62-800 Kalisz
62 76 79 520
rekrutacja@uniwersytetkaliski.edu.pl
Branża technologii informacyjnych (ang. information technologies, IT) to jeden z najdynamiczniej rozwijających się obszarów gospodarki, w której występuje deficyt wykwalifikowanych pracowników. Rynek pracy oferuje miejsca pracy związane z różnymi stanowiskami z dziedziny IT, które wymagają posiadania specjalistycznej wiedzy i umiejętności praktycznych. Studia na kierunku informatyka pozwalają zdobyć taką wiedzę i rozwinąć umiejętności praktyczne związane z technologiami informacyjnymi.
Katedra Informatyki Uniwersytetu Kaliskiego oferuje atrakcyjne studia inżynierskie, prowadzone w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym przez wykwalifikowaną kadrę, przy użyciu nowoczesnej infrastruktury dydaktycznej. Nasze studia są zgodne z Polską Ramą Kwalifikacji i stanowią dobre przygotowanie do podjęcia pracy w dziedzinie IT. Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją (PDF, 2.3 MB, zmodyfikowany 2023-10-27), opisem kierunku, opisem przedmiotów oraz programem studiów kierunku informatyka, a także infrastrukturą Katedry Informatyki Uniwersytetu Kaliskiego.
Absolwenci kierunku informatyka
Mateusz
Studiował w latach 2016 - 2020
Mam na imię Mateusz i ukończyłem studia w PWSZ w Kaliszu (obecnie Akademii Kaliskiej) w 2020 roku na kierunku Informatyka. Przez 7 semestrów miałem okazję sprawdzić na własnym przykładzie, jak wyglądają studia dzienne oraz zaoczne w Akademii Kaliskiej. Studia (szczególnie podczas pierwszych semestrów) uświadomiły mi kierunek, w jakim chciałbym podążać pod kątem kariery zawodowej. Kolejne semestry obfitowały w wiedzę, a z upływem czasu skierowały mnie ku organizowanym w ramach studiów praktykom zawodowym. Dzięki nim rozpocząłem pracę w zawodzie, będąc jednocześnie aktywnym studentem. Uważam, że mnogość przedmiotów oraz wiele tematyk, z jakimi przychodzi się mierzyć podczas studiów inżynierskich, pozwala doświadczyć różnych gałęzi IT i znaleźć tę, w którą warto zainwestować swój czas i zaangażowanie. Dziś, dzięki ukończeniu studiów, odbytej praktyce oraz poświęconemu czasowi na rozwój jestem programistą z wieloletnim doświadczeniem zawodowym (które zbieram już od 3. semestru studiów).
Hubert
Studiował w latach 2018 - 2022
Mam na imię Hubert, studia na Akademii Kaliskiej ukończyłem w 2022 roku, natomiast pracę w branży IT podjąłem już na drugim semestrze studiów. Pierwotnie w charakterze specjalisty ds. wdrażania systemów. Następnie po obronie tytułu inżyniera podjąłem pracę na stanowisku programisty. Powszechną opinią na temat studiowania informatyki jest to, że można rozpocząć pracę w tym zawodzie bez podejmowania i ukończenia jakiejkolwiek uczelni. Dodatkowo osoby zainteresowane rozwojem swojej kariery informatycznej, są atakowane wieloma kursami i szkoleniami (często bardzo drogimi) w przeróżnej formie. Oczywiście jest to poniekąd prawda, jednak subiektywnie oceniam te drogi jako trudniejsze i często o wiele dłuższe. Na podstawie doświadczenia z próbą nauki programowania samemu, z kursów oraz w trakcie studiów mogę powiedzieć, że uczelnia wymusza pewną konsekwencję w poszerzaniu wiedzy. Pomijając samą kwestię nauki programowania, studia dają pogląd na wiele aspektów niezwiązanych z programowaniem, które dają szerszą perspektywę na świat IT. Studia pozwalają też poznać ludzi o podobnych zainteresowaniach, jak również ludzi pracujących zawodowo na stanowiskach będących celem zawodowym młodych ludzi. Jeżeli miałbym ponownie podjąć decyzję o tym, w jaki sposób przygotować się do pracy jako programista, to z pewnością wybrałbym studia. Jednak nie dlatego że nauczą one programowania w konkretnym języku czy technologii. To często trzeba zrobić samemu. I to jest niezależne od wybranego miasta, w którym się studia realizuje. Wybrałbym je dlatego, że w połączeniu z indywidualnym rozwojem są dźwignią do rozpoczęcia pracy w dowolnej odnodze szerokiej branży IT. Akademia Kaliska jest miejscem, które z pewnością daje szansę na zrealizowanie celów zawodowych w branży IT. Jednak trzeba pamiętać, że studia dają narzędzia. Natomiast to jak się z nich korzysta, zawsze pozostaje kwestią indywidualną.
Marcin
Studiował w latach 2019 - 2023
Jestem Marcin, jestem absolwentem Akademii Kaliskiej, który obronił tytuł inżyniera w styczniu 2023 roku. Podczas studiów na kierunku Informatyka niezwykle dużo się nauczyłem. Proces nauki programowania wymaga cierpliwości. Rozpoczynałem studia nie posiadając praktycznie żadnej wiedzy, mając lekką zajawkę, a w ich trakcie powoli się rozwijałem, ucząc się pisać proste wyrażenia warunkowe, czy też pętle. Ciągły rozwój opierał się na tworzeniu mniejszych bądź większych programów, aż po realizację pierwszych projektów na studiach, poprzez mój pierwszy staż, aż po dzień znalezienia mojej pierwszej pracy już na 6 semestrze studiów. Bardzo dużo się nauczyłem w trakcie trwania studiów jeśli chodzi o całą część analityczną i całą strukturę techniczną tworzenia oprogramowania. Warto podkreślić, że uczelnia daje możliwość rozwoju w językach programowania oferowanych na studiach, jak i pozwala realizować się w innych technologiach w trakcie trwania studiów dopasowując plan zajęć w dalszej części studiów tak, aby studenci mogli zacząć się realizować na rozmaitych stażach, czy też pierwszych pracach zawodowych. Kadra uczelni jest miła i pozwoliła mi się rozwinąć jako programista, ale przede wszystkim jako człowiek. Serdecznie polecam wszystkim młodym adeptom branży IT studia na Akademii Kaliskiej na kierunku Informatyka! Zrób swój pierwszy krok i tak jak ja zostań inżynierem informatyki.
Jonatan
Studiował w latach 2019 - 2023
Jestem Jonatan. Kiedy rozpoczynałem przygodę z Akademią Kaliską nie pracowałem w branży IT. W zasadzie nie wiedziałem jeszcze, co dokładnie chce w niej robić, ale zawsze do niej zmierzałem. Jednak wiedziałem, że potrzebuje odpowiednich podstaw, żeby wystartować. Po rozpoczęciu nauki byłem zaskoczony ilością materiału, który nie wymagał „wykucia na blachę”, ale nabycia umiejętności praktycznych. Ilość wiedzy, która jest serwowana podczas toku nauczania jest spora, może nawet momentami przytłaczająca. Jednak myślę, że to właśnie ona pomaga przyjrzeć się różnym gałęziom IT i wybrać tą, w której najlepiej się czujemy. Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że studia nie zrobią z nas specjalisty. Pokazują nam kierunek, dają materiały, znajomości, ale to my musimy dodać do tego swój czas i serce. Dodatkowym atutem jest to, że zdanie z roku na rok wcale nie jest takie proste. Potrzeba naprawdę skupić się na materiale, zrozumieć go i wykorzystać to wszystko przy tworzeniu projektów. Szkoła jest też idealnym wyborem, jeśli zależy nam na nauce programowania. Myślę, że połowa materiału podczas studiów dotyczy tego obszaru IT. To oczywiście przekłada się na duża ilość małych i większych aplikacji, jakie będziemy musieli napisać, aby zaliczyć semestr. Uważam to jednocześnie za największą zaletę tego kierunku. Nie zaliczamy formułkami, a własną pracą, która jest oceniana w zależności od naszego zaangażowania. Po dwóch latach nauki podjąłem pracę jako specjalista zajmujący się obsługą, modernizacją i konserwacją sieci wraz z serwerami. Z tego obszaru IT było mniej przedmiotów, ale w pracy przydawała mi się także wiedza programistyczna. Po czterech latach nauki mogę powiedzieć, że był to dobrze zainwestowany czas. Wiedza, fundamenty i wspaniałe znajomości zostaną ze mną na zawszę :).
Monika
Studiowała w latach 2018 - 2022
Cześć, jestem Monika. Studia na kierunku Informatyka na Akademii Kaliskiej rozpoczęłam w październiku 2018 roku. Wybór kierunku po liceum nie był łatwy. Początkowo, ucząc się na kierunku biologiczno-chemiczno-matematycznym, wiązałam swoją przyszłość z kierunkami medycznymi. Stwierdziłam jednak, że ilość czasu, który musiałabym poświęcić na naukę zawodu medycznego jest zbyt duża, a perspektywa pracy oddalona w czasie. Jeszcze przed egzaminem maturalnym pojawiłam się na dniach otwartych Akademii, gdzie usłyszałam bardzo motywujące słowa od jednego z przyszłych prowadzących: "Studia na kierunku informatycznym podejmowały już osoby, które przyszły na niego z zerowym doświadczeniem, a poprzez pracę i naukę zdobyły umiejętności i pracę w zawodzie". Dzięki nim utwierdziłam się w przekonaniu, że wszystko jest możliwe i trzeba tylko chcieć. Z czystym sumieniem mogę stwierdzić po otrzymaniu tytułu inżyniera, że studiowanie na Akademii jest tak samo wartościowe, jak w którymkolwiek z większych miast Polski. Dodatkowym obowiązkiem każdego studenta jest odbycie praktyki zawodowej. To właśnie ten czas sprecyzował ścieżkę, jaką kieruję się do dziś. Praktyki studenckie pozwoliły mi na poznanie jednej z wiodących technologii tworzenia stron internetowych oraz zdobycie pierwszej pracy w zawodzie, już po drugim roku studiów. Podczas trwania studiów zostałam zaznajomiona np. z teoretycznymi i praktycznymi aspektami budowy sieci komputerowych, planowaniem, analizą i wdrażaniem oprogramowania. Co warto zaznaczyć, na kierunku wszystko nauczane jest od podstaw, więc tak jak wspomniałam na początku, każdy może spróbować swoich sił. Na wszystkich przedmiotach prowadzący określają jak wygląda zaliczenie oraz w jakich terminach trzeba oddawać zadania, oczywiście jeśli takowe są zaplanowane. Choć zabrzmi to banalnie, najważniejsza jest systematyczność i mobilizacja do nauki, która w tym zawodzie będzie towarzyszyła na każdym etapie Twojego rozwoju.