Warsztaty dla uczniów ZST-E w Kaliszu

warsztaty informatyczne dla uczniów Źródło: http://pixabay.com

Zgodnie z kilkuletnią tradycją, także tego roku odbyły się warsztaty dla uczniów klas o profilu informatycznym z Zespołu Szkół Techniczno-Elektronicznych w Kaliszu. W zajęciach zorganizowanych w dniu 24 maja 2018r. uczestniczyła kilkunastoosobowa grupa uczniów klas trzecich, którzy przybyli na te zajęcia wraz z opiekunami oraz dyrekcją szkoły. Zajęcia te od kilku lat udaje się organizować dzięki współpracy Zespołu Szkół Techniczno-Elektronicznych w Kaliszu i Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Kaliszu. Dzięki warsztatom uczniowie mogą zapoznać się ze specyfiką zajęć akademickich, ciekawą tematyką, a także ofertą studiów na kierunku informatyka.

W tym roku warsztaty prowadzili dr inż. Damian Dudek i dr Piotr Knychała. Uczniowie mieli możliwość wyboru jednego z dwóch tematów. Pierwsza grupa brała udział w zajęciach zatytułowanych „Metody budowy serwisów WWW". Najpierw miało miejsce krótkie, ogólne wprowadzenie do technologii internetowych, a następnie podczas części praktycznej uczestnicy - przy użyciu języków HTML, CSS i PHP - zaimplementowali prostą aplikację dynamiczną, w której dane wprowadzone przez użytkownika są przesyłane do serwera, tam zaś odbierane, walidowane i przetwarzane, wyniki natomiast są wyświetlane na ekranie i zapisywane do pliku CSV. Druga grupa uczestniczyła w zajęciach z programowania obiektowego i symulacji komputerowych. Na początku uczniowie zapoznali się z ideą programowania obiektowego w języku JAVA oraz wzorcem projektowym model-widok-kontroler. Następnie, wykorzystując zdobytą wiedzę teoretyczną, zaimplementowali aplikację okienkową generującą przybliżoną wartość liczby ∏ metodą Monte Carlo.

Warsztaty z budowy serwisów WWW
Dynamiczne strony WWW