Sieciowe i rozproszone bazy danych (wybieralny)

Obraz poglądowy dla Sieciowe i rozproszone bazy danych (wybieralny)

Sieci komputerowe są podstawą działania większości współczesnych systemów informatycznych, między innymi: serwisów internetowych, aplikacji korporacyjnych i innych rozwiązań, w których wielu klientów łączy się zdalnie ze wspólnym serwerem. Okazuje się, że jednoczesne korzystanie użytkowników z pojedynczej bazy danych wiąże się z koniecznością rozwiązania wielu problemów: bezpieczeństwa dostępu do współdzielonych zasobów, ochrony przed konfliktami i uzyskania odpowiedniej wydajności przetwarzania danych. Jeszcze bardziej skomplikowany jest system rozproszonych baz danych, w którym połączonych jest kilka współpracujących ze sobą sieciowych baz danych. Na przykład kilka oddziałów firmy ma własne serwery baz danych, ale są one ze sobą zintegrowane, umożliwiając ujednolicanie oferty oraz wspólne zarządzanie sprzedażą i dostawami.<br/><br/>Przedmiot wybieralny „Sieciowe i rozproszone bazy danych” jest okazją do zdobycia wiedzy i umiejętności praktycznych z zakresu projektowania i implementowania baz danych, które zostały opisane wyżej. Studenci poznają mechanizmy bezpieczeństwa w systemie baz danych, takie jak: uwierzytelnianie i autoryzacja, konta i role serwerowe, użytkownicy i role bazodanowe, zarządzanie uprawnieniami na poziomie obiektów i poleceń. Kolejnym ważnym działem tematycznym są transakcje i współbieżność. Bardzo ciekawym zagadnieniem omawianym w ramach kursu są również metody integrowania danych z różnych źródeł: heterogenicznych baz danych, plików tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych, czy usług sieciowych XML. W końcu, duża część przedmiotu poświęcona jest rozproszonym bazom danych. Studenci poznają motywację do budowania takich rozwiązań, a także metody ich projektowania i implementowania z wykorzystaniem: technologii serwerów połączonych, zapytań rozproszonych, transakcji z dwufazowym protokołem zatwierdzania 2PC oraz różnych modeli i topologii replikacji danych.