Przejdź do treści strony

Dla Kandydatów

Rekrutacja

Biuro rekrutacji
Centrum Spraw Akademickich, pokój 003A
pl. Wojciecha Bogusławskiego 2
62-800 Kalisz
62 76 79 520
rekrutacja@uniwersytetkaliski.edu.pl

Branża technologii informacyjnych (ang. information technologies, IT) to jeden z najdynamiczniej rozwijających się obszarów gospodarki, w której występuje deficyt wykwalifikowanych pracowników. Rynek pracy oferuje miejsca pracy związane z różnymi stanowiskami z dziedziny IT, które wymagają posiadania specjalistycznej wiedzy i umiejętności praktycznych. Studia na kierunku informatyka pozwalają zdobyć taką wiedzę i rozwinąć umiejętności praktyczne związane z technologiami informacyjnymi.

Katedra Informatyki Uniwersytetu Kaliskiego oferuje atrakcyjne studia inżynierskie, prowadzone w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym przez wykwalifikowaną kadrę, przy użyciu nowoczesnej infrastruktury dydaktycznej. Nasze studia są zgodne z Polską Ramą Kwalifikacji i stanowią dobre przygotowanie do podjęcia pracy w dziedzinie IT. Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją (PDF, 2.3 MB, zmodyfikowany 2023-10-27), opisem kierunku, opisem przedmiotów oraz programem studiów kierunku informatyka, a także infrastrukturą Katedry Informatyki Uniwersytetu Kaliskiego.

Absolwenci kierunku informatyka

Marcin - awatar

Marcin

Studiował w latach 2019 - 2023

Jestem Marcin, jestem absolwentem Akademii Kaliskiej, który obronił tytuł inżyniera w styczniu 2023 roku. Podczas studiów na kierunku Informatyka niezwykle dużo się nauczyłem. Proces nauki programowania wymaga cierpliwości. Rozpoczynałem studia nie posiadając praktycznie żadnej wiedzy, mając lekką zajawkę, a w ich trakcie powoli się rozwijałem, ucząc się pisać proste wyrażenia warunkowe, czy też pętle. Ciągły rozwój opierał się na tworzeniu mniejszych bądź większych programów, aż po realizację pierwszych projektów na studiach, poprzez mój pierwszy staż, aż po dzień znalezienia mojej pierwszej pracy już na 6 semestrze studiów. Bardzo dużo się nauczyłem w trakcie trwania studiów jeśli chodzi o całą część analityczną i całą strukturę techniczną tworzenia oprogramowania. Warto podkreślić, że uczelnia daje możliwość rozwoju w językach programowania oferowanych na studiach, jak i pozwala realizować się w innych technologiach w trakcie trwania studiów dopasowując plan zajęć w dalszej części studiów tak, aby studenci mogli zacząć się realizować na rozmaitych stażach, czy też pierwszych pracach zawodowych. Kadra uczelni jest miła i pozwoliła mi się rozwinąć jako programista, ale przede wszystkim jako człowiek. Serdecznie polecam wszystkim młodym adeptom branży IT studia na Akademii Kaliskiej na kierunku Informatyka! Zrób swój pierwszy krok i tak jak ja zostań inżynierem informatyki.

Znajdź mnie na Linked

Monika - awatar

Monika

Studiowała w latach 2018 - 2022

Cześć, jestem Monika. Studia na kierunku Informatyka na Akademii Kaliskiej rozpoczęłam w październiku 2018 roku. Wybór kierunku po liceum nie był łatwy. Początkowo, ucząc się na kierunku biologiczno-chemiczno-matematycznym, wiązałam swoją przyszłość z kierunkami medycznymi. Stwierdziłam jednak, że ilość czasu, który musiałabym poświęcić na naukę zawodu medycznego jest zbyt duża, a perspektywa pracy oddalona w czasie. Jeszcze przed egzaminem maturalnym pojawiłam się na dniach otwartych Akademii, gdzie usłyszałam bardzo motywujące słowa od jednego z przyszłych prowadzących: "Studia na kierunku informatycznym podejmowały już osoby, które przyszły na niego z zerowym doświadczeniem, a poprzez pracę i naukę zdobyły umiejętności i pracę w zawodzie". Dzięki nim utwierdziłam się w przekonaniu, że wszystko jest możliwe i trzeba tylko chcieć. Z czystym sumieniem mogę stwierdzić po otrzymaniu tytułu inżyniera, że studiowanie na Akademii jest tak samo wartościowe, jak w którymkolwiek z większych miast Polski. Dodatkowym obowiązkiem każdego studenta jest odbycie praktyki zawodowej. To właśnie ten czas sprecyzował ścieżkę, jaką kieruję się do dziś. Praktyki studenckie pozwoliły mi na poznanie jednej z wiodących technologii tworzenia stron internetowych oraz zdobycie pierwszej pracy w zawodzie, już po drugim roku studiów. Podczas trwania studiów zostałam zaznajomiona np. z teoretycznymi i praktycznymi aspektami budowy sieci komputerowych, planowaniem, analizą i wdrażaniem oprogramowania. Co warto zaznaczyć, na kierunku wszystko nauczane jest od podstaw, więc tak jak wspomniałam na początku, każdy może spróbować swoich sił. Na wszystkich przedmiotach prowadzący określają jak wygląda zaliczenie oraz w jakich terminach trzeba oddawać zadania, oczywiście jeśli takowe są zaplanowane. Choć zabrzmi to banalnie, najważniejsza jest systematyczność i mobilizacja do nauki, która w tym zawodzie będzie towarzyszyła na każdym etapie Twojego rozwoju.

Znajdź mnie na Linked

Jakub - awatar

Jakub

Studiował w latach 2021 - 2025

Mam na imię Jakub, kierunek Informatyka na Uniwersytecie Kaliskim ukończyłem w marcu 2025 r. Moja edukacja trwała 7 semestrów, w trakcie których miałem okazję rozwijać swoje umiejętności i odkrywać, w jakim kierunku chciałbym podążać w branży IT. Początkowe semestry pomogły mi zrozumieć fundamenty programowania i działania systemów operacyjnych. Również na tym etapie nauczyłem się, jak powinna wyglądać nauka oraz samodoskonalenie się. Studia umożliwiły mi poznanie zagadnień teoretycznych, które na pewno trzeba znać, lecz zastosowanie tego w praktyce zależało tylko ode mnie. Rozwiązanie nie było podane na tacy i własną umiejętnością rozwiązywania problemów trzeba było dążyć do optymalnego rozwiązania. Wszystkie wypracowane umiejętności mogłem zastosować w projektach indywidualnych tworzonych w różnych technologiach oraz projektach zespołowych, podczas realizacji których wiedza łączyła się z relacjami międzyludzkimi . Dzięki elastycznemu podejściu Uczelni udało mi się łączyć naukę z pierwszymi wyzwaniami zawodowymi, co pozwoliło mi płynnie przejść od edukacji akademickiej do pracy w zawodzie. Studia dostarczyły mi solidnych podstaw teoretycznych oraz praktycznych, ale przede wszystkim otworzyły drzwi do pierwszych doświadczeń zawodowych. Pracę zawodową w kierunku IT podjąłem na 5 semestrze studiów. Tok studiów oraz przyswojona wiedza pomogły mi odnaleźć się bardzo szybko w świecie administracji oraz baz danych. Różnorodność przedmiotów i technologii, z którymi miałem styczność, pozwoliła mi odnaleźć swoją ścieżkę w IT i skoncentrować się na tym, co najbardziej mnie interesowało. Zdobyte umiejętności, praktyczne doświadczenie oraz wsparcie wykładowców sprawiły, że po ukończeniu studiów jestem gotów podejmować kolejne wyzwania podczas pracy w branży IT.

Znajdź mnie na Linked

Emilia - awatar

Emilia

Studiował w latach 2021 - 2025

Na studiach informatycznych znalazłam się 10 lat po maturze. Chciałam zmienić coś w swoim życiu zawodowym i IT wydawało się najciekawszą opcją. Internet oferował wiele kursów czy bootcampów, ale tak naprawdę nie wiedziałam, co będzie najlepsze. Dlatego wybrałam studia na kierunku informatyka na Uniwersytecie Kaliskim. To był strzał w 10. Kalisz, blisko domu, a poziom nauczania taki sam jak na politechnikach w "dużych" miastach. Ogrom wiedzy i jeszcze więcej praktyki. Nauczyłam się naprawdę dużo i poznałam świetnych ludzi, zarówno wśród studentów jak i wykładowców, a przede wszystkim znalazłam swój kierunek, w którym będę podążać w IT. Polecam serdecznie kierunek informatyka na Uniwersytecie Kaliskim wszystkim, którzy chcą działać w IT - młodszym i starszym, a zwłaszcza kobietom i dziewczynom (bo w końcu pierwszymi programistkami były kobiety ;-) ).

Znajdź mnie na Linked

Hubert - awatar

Hubert

Studiował w latach 2018 - 2022

Mam na imię Hubert, studia na Akademii Kaliskiej ukończyłem w 2022 roku, natomiast pracę w branży IT podjąłem już na drugim semestrze studiów. Pierwotnie w charakterze specjalisty ds. wdrażania systemów. Następnie po obronie tytułu inżyniera podjąłem pracę na stanowisku programisty. Powszechną opinią na temat studiowania informatyki jest to, że można rozpocząć pracę w tym zawodzie bez podejmowania i ukończenia jakiejkolwiek uczelni. Dodatkowo osoby zainteresowane rozwojem swojej kariery informatycznej, są atakowane wieloma kursami i szkoleniami (często bardzo drogimi) w przeróżnej formie. Oczywiście jest to poniekąd prawda, jednak subiektywnie oceniam te drogi jako trudniejsze i często o wiele dłuższe. Na podstawie doświadczenia z próbą nauki programowania samemu, z kursów oraz w trakcie studiów mogę powiedzieć, że uczelnia wymusza pewną konsekwencję w poszerzaniu wiedzy. Pomijając samą kwestię nauki programowania, studia dają pogląd na wiele aspektów niezwiązanych z programowaniem, które dają szerszą perspektywę na świat IT. Studia pozwalają też poznać ludzi o podobnych zainteresowaniach, jak również ludzi pracujących zawodowo na stanowiskach będących celem zawodowym młodych ludzi. Jeżeli miałbym ponownie podjąć decyzję o tym, w jaki sposób przygotować się do pracy jako programista, to z pewnością wybrałbym studia. Jednak nie dlatego że nauczą one programowania w konkretnym języku czy technologii. To często trzeba zrobić samemu. I to jest niezależne od wybranego miasta, w którym się studia realizuje. Wybrałbym je dlatego, że w połączeniu z indywidualnym rozwojem są dźwignią do rozpoczęcia pracy w dowolnej odnodze szerokiej branży IT. Akademia Kaliska jest miejscem, które z pewnością daje szansę na zrealizowanie celów zawodowych w branży IT. Jednak trzeba pamiętać, że studia dają narzędzia. Natomiast to jak się z nich korzysta, zawsze pozostaje kwestią indywidualną.

Znajdź mnie na Linked